paznokcie
Piękne i zdrowe paznokcie są marzeniem wielu kobiet. W czym tkwi tajemnica pań mogących pochwalić się mocnymi oraz długimi „pazurkami”? Odpowiedź jest prosta: odpowiednia dieta, sprawdzone kosmetyki o naturalnym składzie oraz niestosowanie zbyt wielu inwazyjnych zabiegów, niszczących płytkę paznokcia.

pomalowane paznokcie
Autor: Camila G.
Źródło: http://www.flickr.com
Witaminy i minerały

Paznokcie są wytworem naskórka, co oznacza, że teoretycznie składają się z tych samych substancji, co nasza skóra i włosy. Jednak ich pielęgnacja wymaga wzbogacenia diety w te witaminy i minerały, które będą wspomagały ich wzrost oraz pomogą odbudować zniszczoną płytkę. Koniecznie należy zainteresować się witaminami z grupy B. To one wpływają na umocnienie „pazurków” i zapobiegają ich rozdwajaniu. Pielęgnacja paznokci wymaga także spożywanie pokarmów bogatych w witaminę A. Jeśli chodzi o minerały, to niezbędny jest krzem, magnez, cynk. Warto także wzbogacić dietę o nienasycone kwasy tłuszczowe.

Maseczki na paznokcie

Paznokcie u rąk i u nóg narażone są na rozwój różnego rodzaju bakterii, które mogą doprowadzić do rozległych i nieprzyjemnych dolegliwości, jak np. grzybica. Profilaktycznie zaleca się przygotowywanie maseczek na paznokcie, które zapobiegają rozwojowi mikroorganizmów odpowiedzialnych za różne choroby. Najskuteczniejsza jest maseczka czosnkowa – do jej przygotowania wystarczą Ci składniki, które znajdziesz w swojej kuchni. Aby ją przygotować potrzebujesz tylko dwa ząbki czosnku i odrobinę masła lub oleju. Czosnek obierasz i przeciskasz przez praskę, następnie mieszasz z masłem i nakładasz na paznokcie. Po 10 minutach myjesz dłonie w ciepłej wodzie. Profilaktycznie taki zabieg wykonuj raz na dwa tygodnie. W ten sposób pielęgnacja paznokci będzie kompleksowa.

Łagodny zmywacz i lakier do paznokci

Jeśli uwielbiasz malować paznokcie, zadbaj o wysokiej jakości zmywacz. Najtańsze preparaty zawierają aceton, który w prawdzie jest skuteczny jeśli chodzi o pozbywanie się lakieru, ale za to bardzo aktywnie działa. Reagując z płytką paznokcia, wnika w jej głąb i ją niszczy. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku lakierów. Staraj się wybierać takie, które jak najdłużej się utrzymują – w ten sposób nie będziesz musiała często sięgać po zmywacz do paznokci.

Odżywki

Pielęgnacja paznokci polega także na stosowaniu odżywek w formie lakieru, które dogłębnie odbudowują zniszczone pazurki. Wiele preparatów, bazujących na naturalnych recepturach, pozwala zregenerować zniszczone paznokcie, przywracając im twardość i blask.

Jak dbać o paznokcie?
Tagged on: